wtorek, 1 lipca 2014

Świetlny pies

Obchodzimy dzisiaj dzień psa. Tak więc wszystkim czworonogom należy się serdeczne HAU HAU!
Można by sie przy tej okazji zastanowić Hau połączyć ze sobą tematycznie światło i psa. Okazuje się, że wszystko zapisane jest w gwiazdach.
Na niebie półkuli północnej możliwy jest do zaobserwowania gwiazdozbiór zwany Wielkim Psem. Jego najjaśniejsza gwiazda- będąca jednocześnie jedną z najjaśniejszych na naszym niebie- została nieco rozsławiona dzięki nadaniu jej imienia postaci z popularnej serii książek o przygodach Harrego Pottera. Mowa oczywiście o Syriuszu, który przez starożytnych Egipcjan nazywany był Sotis i miał dla nich spore znacznie. Jego pierwsze pojawienie się na niebie zwiastowało doroczne wzbieranie wód Nilu. Początkowo był on identyfikowany z Anubisem, by następnie zacząć być wiązanym z Izydą. Co prawda Anubis miał przynajmniej głowę szakala - co tłumaczyło by wiązanie go z psem- a Izyda niestety nie, ale widocznie nie przeszkadzało to jakoś szczególnie Grekom, którzy tym psim tropem podążyli i utożsamiali cały gwiazdozbiór z myśliwskim psem niejakiego Oriona będącego olbrzymem, który z upodobanie oddawał się polowaniom.
Syriusz wchodzi ponadto w tak zwany trójkąt zimowy, który jest stosunkowo łatwo zauważany na niebie, głównie z uwagi na to, że ten kształt, który uczymy się rozpoznawać od wczesnych lat dzieciństwa- co oznacza, że w trakcie naszego skanowania otoczenia, aż bije nas po oczach- tworzą trzy jasne gwiazdy. Są one jednak od siebie znacznie oddalone a ich pozorna bliskość wynika z naszego ziemskiego punktu widzenia. Zjawisko takie nazywa się asteryzmem i jego innym przykładem jest Wielki Wóz, który badzo często jest błędnie utożsamiany z Wielką Niedźwiedzicą.
Psia gwiazda, o której mówimy znajduje się w znacznej odległości od nas, emitowane przez nią światło potrzebuje ponad 8,5 roku by do nas dotrzeć więc jest raczej mało prawdopodobne byśmy tam kiedyś dotarli. Ale nie ma się co martwić bo już za 300 tysięcy lat sonda Voyager 2 bedzie już na wyciągnięcie ręki od Syriusza (w końcu cóż we wszechświecie oznacza 4,3 roku świetlnego). 
Póki co jednak wróćmy na Ziemię i zadbajmy o naszych braci mniejszych, którzy nas otaczają ;]

Gwiazdozbiór Wielkiego Psa - źródło wikipedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz